Norská koruna s oficiální zkratkou NOK, je oficiální měnou Norska, včetně jeho závislých území Svalbard a Jan Mayen. Norská koruna, se dělí na 100 øre, ačkoliv používání øre již bylo v praxi ukončeno. Měna je vydávána Norskou bankou (Norges Bank), která zároveň plní funkci centrální banky Norska.

1 NOK =

kurz ČNB ke dni 17.06.2024

Využití Norské koruny

NOK se používá primárně v Norsku pro všechny běžné transakce, od nákupu zboží a služeb, přes platby ve veřejném sektoru, až po mezinárodní obchod. Pro turisty a návštěvníky Norska je nezbytná pro placení v hotelích, restauracích a obchodech, ačkoli mnohé z těchto míst také akceptují mezinárodní kreditní karty.

Vliv na různá odvětví

Kurz Norské koruny má značný dopad na norskou ekonomiku, zejména na exportní a importní odvětví. Norsko je velkým vývozcem ropy a zemního plynu, a proto jsou příjmy z tohoto sektoru citlivé na změny ve směnném kurzu vůči jiným měnám, jako je americký dolar nebo euro. Posílení může ztížit norský export tím, že zdraží norské zboží na zahraničních trzích, zatímco oslabení koruny může zlevnit norský export a zvýšit konkurenceschopnost.

Další odvětví ovlivněná kurzem zahrnují cestovní ruch a dovoz. Silná Norská koruna zlevňuje zahraniční dovolené pro Nory a zároveň zdražuje návštěvy Norska pro zahraniční turisty.

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují kurz, patří cenové výkyvy ropy a zemního plynu, rozhodnutí Norské banky o úrokových sazbách, globální ekonomické podmínky a politická stabilita. Jako měna země, která je významným producentem ropy, je Norská koruna často vnímána jako „komoditní měna“ a její hodnota může být silně ovlivněna změnami cen ropy.