Spolužadatel o hypoteční úvěr je člověk, který žádá o hypotéku spolu s vámi. Obvykle je to manžel či manželka, ale můžou to být i rodiče nebo přátelé.

Výhodou je, že příjem spolužadatele o hypotéku se přičítá k vašemu příjmu. A ze společných příjmů pak banka počítá bonitu.

Proto se přizvání spolužadatele hodí zejména v případě, že sami nemáte tak vysoké příjmy, abyste dosáhli na plánovaný hypoteční úvěr. Nebo pokud máte například drobné záznamy v registrech dlužníků.

Spolužadatel o hypoteční úvěr může tyto nedostatky vyvážit. Pokud ale má naopak například dluhové „hříchy z minulosti“, může celkovou bonitu snížit.

Obvykle můžou o hypotéku požádat až čtyři spolužadatelé ze dvou domácností. Přesné podmínky se ale liší podle stanoviska jednotlivých poskytovatelů.

Všichni žadatelé přitom mají stejnou odpovědnost za splácení hypotéky. Pokud tedy některý z nich přestane na splátky přispívat, musí ostatní platit za něj. Jinak budou mít všichni negativní záznam v registrech dlužníků.

Spolužadatele si obvykle přizvete dobrovolně, abyste zvýšili svou bonitu. A jakmile se vaše bonita zlepší, můžete ho z hypotéky vyvázat.

Neplatí to ale u manželů. Ze zákona totiž žádají o hypoteční úvěr vždy současně. Tudíž není možné jednoho z nich jednoduše z půjčky vyvázat.